Maria Róża Przychodzińska-Kaciczak, urodzona 20 marca 1927 roku w Skarżysku-Kamiennej, pozostaje w pamięci jako wybitna postać w dziedzinie pedagogiki. Zmarła 14 września 2019 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy i pedagogiczny.
Była profesorem doktorem habilitowanym oraz uznawana za współtwórczynię jednego z kluczowych polskich podejść do wychowania muzycznego. Jej wkład w rozwój pedagologii muzycznej miał znaczący wpływ na kształtowanie standardów edukacji w tej dziedzinie.
Życiorys
Maria Przychodzińska jest córką Piotra i Ewy. W trakcie II wojny światowej pełniła rolę łączniczki w Armii Krajowej. Jej edukacja rozpoczęła się na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1951 roku uzyskała dyplom ukończenia studiów prawniczych. W 1962 roku podjęła kolejne kształcenie w zakresie sztuk muzycznych, które zakończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.
W szczególności jej kariera akademicka nabrała tempa, gdy obroniła pracę doktorską, a następnie uzyskała stopień doktora habilitowanego. W dniu 15 grudnia 1988 roku nadano jej tytuł profesora w zakresie nauk humanistycznych.
Maria Przychodzińska związana była z Wydziałem Pedagogicznym w Wyższej Szkole Społecznej i Ekonomicznej w Warszawie, a także pracowała w Instytucie Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Jej aktywność akademicka pozwoliła jej na pełnienie funkcji profesora zwyczajnego w Wyższej Szkole Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie.
W gronie jej doktorantów znajduje się Mirosław Grusiewicz, który uzyskał stopień doktora w 1999 roku. Po swojej śmierci została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Publikacje
Maria Przychodzińska, ceniona postać w dziedzinie muzyki i edukacji, może pochwalić się bogatym dorobkiem publikacyjnym, który znacząco wpływa na rozwój tego obszaru. Oto lista jej wybranych prac:
- 1999: Drogi do muzyki,
- 1998: II Lubelskie Forum „Sztuka – Edukacja,”,
- 2003: Młodzież wobec wartości muzyki współczesnej,
- 2016: Edukacyjne aspekty wielości zjawisk współczesnej kultury muzycznej = Educational aspects of the multiplicity of phenomena in contemporary music culture.
Przypisy
- Zmarła prof. dr hab. Maria Przychodzińska [online], www.polmic.pl, 01.09.2019 r. [dostęp 21.01.2022 r.]
- Maria Przychodzińska, Warszawa, 19.09.2019 r. - kondolencje [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 13.10.2019 r.]
- Maria Przychodzińska. wyborcza.pl. [dostęp 13.10.2019 r.]
- Prof. Maria Przychodzińska-Kaciczak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 13.10.2019 r.]
- Zmarła prof. dr hab. Maria Przychodzińska. www.umcs.pl. [dostęp 13.10.2019 r.]
- a b c d e Przychodzińska, Maria (1927- ). katalogi.bn.org.pl. [dostęp 13.10.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Stanisława Białek | Józef Horabik | Ryszard Domański | Zbigniew Kowalczyk (chemik) | Romuald Marczyński | Artur Maciąg | Florian Barciński | Joanna Masłowska | Mirosława Dylewska | Józef Gniazdowski | Wiesław Szamborski | Grzegorz MiernikOceń: Maria Przychodzińska