Romuald Marczyński


Romuald Marczyński, wyjątkowa postać w polskim świecie nauki, urodził się w 1921 roku w Skarżysku-Kamiennej. Jego kariera naznaczona była licznymi osiągnięciami, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju informatyki w Polsce.

Jako profesor i matematyk, Marczyński był pionierem w dziedzinie technicznej informatyki w kraju. Ważnym momentem w jego pracy było dostrzegenie potrzeby tłumaczenia francuskiego terminu l'informatique na polski termin informatyka, co przyczyniło się do popularyzacji tego nowego obszaru wiedzy w Polsce.

Nie można pominąć również jego śmierci, która miała miejsce 1 stycznia 2000 roku w Waszyngtonie, co zakończyło jego znaczącą życiową misję promowania i rozwijania informatyki.

Życiorys

Romuald Marczyński, wykształcony w czasach przed II wojną światową, ukończył liceum na krótko przed wybuchem konfliktu. W 1946 roku rozpoczął naukę na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, co otworzyło przed nim nowe możliwości zawodowe. Już w 1948 roku podjął pracę w Grupie Aparatów Matematycznych, gdzie zaczął realizować swoje pasje związane z elektroniką.

Wśród jego najważniejszych osiągnięć znajduje się tworzenie pierwszego polskiego komputera elektronicznego EMAL1, który jednak pozostał niedokończony. Następnym w kolejności był EMAL2, nad którym współpracował z wybitnymi inżynierami, takimi jak Kazimierz Balakier, Andrzej Harland oraz Lesław Niemczycki. Na swoim koncie miał również projekty takie jak XYZ i BINEG. Jego wkład obejmował także pomoc w tworzeniu komputerów serii ODRA.

Po zakończeniu swojej kariery, Romuald Marczyński spoczął na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze K-2-26, gdzie wielu wybitnych Polaków znalazło swoje miejsce wiecznego spoczynku.

Odznaczenia

Romuald Marczyński otrzymał znaczące odznaczenia za swoje osiągnięcia w życiu publicznym oraz działalność na rzecz kraju.

Wśród jego wyróżnień znajduje się Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który jest jednym z najwyższych odznaczeń w Polsce, przyznawanym za zasługi dla państwa.

Oprócz tego, w 1954 roku został także uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi, będącym docenieniem jego zasług i zaangażowania w różne inicjatywy społeczne.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: WŁADYSŁAW MARCZYŃSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 14.01.2020 r.]
  2. 16.07.1954 „za wybitne zasługi w dziedzinie nauki” M.P. z 1954 r. nr 112, poz. 1566
  3. a b Romuald W. Marczyński (1922-2000 [online], apw.ee.pw.edu.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
  4. a b Attached > Computer history > “From EMAL to...” [online], www.aresluna.org [dostęp 26.11.2017 r.]
  5. a b Attached > Computer history > ODRA digital machines [online], www.aresluna.org [dostęp 26.11.2017 r.]

Oceń: Romuald Marczyński

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:15