Ziemowit Barański to postać o niezwykłej biografii, której życie wypełnione było pasją do żeglarstwa. Urodził się 15 listopada 1934 roku w Skarżysku-Kamiennej, gdzie rozpoczęła się jego fascynująca przygoda z morzem.
Jako polski kapitan jachtowy żeglugi wielkiej, Barański spędził wiele lat na wodach morskich, zdobywając nieocenione doświadczenie, które przeniósł na następne pokolenia żeglarzy jako instruktor i wykładowca. Jego wiedza i umiejętności doceniano również w roli sędziego żeglarskiego, gdzie pełnił istotną funkcję w organizowaniu i nadzorowaniu regat.
W ciągu swojej kariery, która trwała od 1956 do 2010 roku, odbył imponujące 100 morskich rejsów i odwiedził ponad 700 różnych portów morskich. Ta niewątpliwie bogata historia żeglarska obejmuje przepłynięcie łącznej odległości 223 828,2 mil morskich, co stawia go w gronie wybitnych żeglarzy w Polsce.
Dzięki jego zaangażowaniu i wpływowi, żeglarstwo w Polsce zyskało wielu nowych entuzjastów, a Ziemowit Barański stał się symbolem pasji i determinacji w dążeniu do maritime'owych sukcesów.
Działalność żeglarska
Pierwsze doświadczenia związane z pływaniem Ziemowit Barański zdobył w 1948 roku na kajaku żaglowym na jeziorze Rejowskim, w okolicy swojego ówczesnego miejsca zamieszkania. Jego pasja do żeglarstwa była na tyle silna, że postanowił samodzielnie skonstruować swoją pierwszą żaglówkę, a następnie kolejne jednostki, co pozwoliło mu na coraz poważniejsze rejsy po pięknych jeziorach mazurskich.
Organizowane żeglarstwo stało się dla niego dostępne dzięki Szkolnemu Kołu Ligi Morskiej w kieleckim liceum, które Ziemowit uczęszczał. W 1952 roku wziął udział w kursie podczas rejsu po jeziorach mazurskich, a w wyniku tego zdobył swój pierwszy stopień żeglarza. Równocześnie rozpoczął studia w Lublinie, gdzie aktywnie zaangażował się w działalność Ligi Morskiej. Niedługo potem uzyskał stopień sternika jachtowego, a na kolejnych kursach i rejsach sam stał się instruktorem, dzieląc się swoją wiedzą z innymi.
Jego pierwszy morski rejs odbył się w 1956 roku na pokładzie STS Generał Zaruski. Już pięć lat później, zdobywszy stopień kapitana, wyruszył na swój pierwszy samodzielny rejs. Łącznie na żegludze morskiej spędził około 5 lat, co było niezwykłym czasem w jego życiu. Pływał nie tylko po Oceanie Spokojnym, ale także Atlantyku, a także po morzach takich jak: Śródziemne, Północne, Czarne i Bałtyckie. Jego najdłuższy rejs trwał aż 8 miesięcy i 24 dni, odbył się na pokładzie STS Pogoria w ramach Międzynarodowej Szkoły pod Żaglami w latach 1988/1989.
Jeśli chodzi o przepłynięte mile morskie, to największym osiągnięciem była wyprawa wokół Ameryki Południowej, w trakcie której przepłynął 25 778 mil morskich na pokładzie STS Fryderyk Chopin, podczas Chrześcijańskiej Szkoły pod Żaglami w latach 1998/1999.
Działalność społeczna
Ziemowit Barański jest zarówno instruktorem, jak i wykładowcą w dziedzinie żeglarstwa, obejmującym również żeglarstwo lodowe. Jako doświadczony ekspert, od wielu lat angażuje się w rozwój infrastruktury nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie. Jego celem jest stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego ośrodka, który będzie służył zarówno żeglarzom, jak i entuzjastom sportów wodnych.
W swojej działalności społecznej jest aktywnym członkiem Rady Siedmiu w Stowarzyszeniu Bractwo Wybrzeża, gdzie odgrywa znaczącą rolę jako komandor Bractwa Brygowego. Jego wkład w rozwój żeglarstwa w Polsce jest nieoceniony.
Potrafi łączyć pasję z wiedzą teoretyczną, co potwierdzają jego publikacje. Jest autorem książki zatytułowanej „S/y Roztocze – 50 lat na morzach i oceanach”, która została wydana w 2019 roku przez Lubelski Okręgowy Związek Żeglarski, w celu uczczenia 50-lecia istnienia legendarnego jachtu.
W 2019 roku ukazał się również książkowy wywiad-z biografia, pod tytułem „Kapitan. Z Ziemowitem Barańskim jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej rozmawia Joanna Czyszczoń”, który pozwala poznać osobiste doświadczenia Barańskiego w żeglarstwie.
W 2021 roku wydał antologię składającą się z 80 opowiadań, zatytułowaną „Jak się raz zacznie…”, której wydawcą był Maciej Nuckowski. Publikacje te świadczą o jego różnorodnych talentach oraz zaangażowaniu w kulturę literacką.
Przypisy
- Barański, Ziemowit. Jak się raz zacznie…. Warszawa: Maciej Nuckowski, 2021. ISBN: 978-83-960089-0-9.
- Marek Słodownik – „Nowa książka Ziemowita Barańskiego”. 03.05.2021 r. Periplus.pl
- KazimierzK. Robak KazimierzK., Kapitan Ziemowit i jego saga [online], periplus.pl, 18.06.2019 r. [dostęp 26.11.2019 r.]
- KazimierzK. Robak KazimierzK., S/y „Roztocze” – 50 lat na morzach i oceanach. [online], periplus.pl, 15.04.2019 r. [dostęp 26.11.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Michał Jaszewski | Tadeusz Sąsara | Irena Milnikiel | Daria Pikulik | Wiktoria Pikulik | Roman Steblecki | Krzysztof Ratajski | Marek Graba | Mateusz Kornecki | Marcin Sasal | Marek Biskupski | Hubert Wołąkiewicz | Arkadiusz Bilski | Artur Kupiec | Wojciech Repsz | Jan Jankowicz | Bronisław Kunicki | Wojciech Żaliński | Bogdan Winiarski | Edward IwańskiOceń: Ziemowit Barański