Mesko


Mesko to renomowane przedsiębiorstwo, które zostało założone w 1922 roku, zaczynając swoją działalność 25 sierpnia 1924 roku jako Państwowa Fabryka Amunicji. Z biegiem lat przekształciło się w Zakłady Metalowe MESKO SA. Obecnie firma, z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej, specjalizuje się w produkcji broni oraz amunicji. Warto również zauważyć, że producent ten oznaczony jest numerem 21.

Warto dodać, że w przeszłości fabryka zajmowała się produkcją różnych artykułów gospodarstwa domowego. W okresie PRL przedsiębiorstwo było częścią zjednoczenia „Predom”, co podkreśla jego długą historię i adaptacyjność na rynku.

Aktualnie Mesko jest częścią rozbudowanego koncernu Polska Grupa Zbrojeniowa, a w przeszłości należało do Bumar. W skład MESKO SA wchodzą różnorodne spółki, takie jak Dezamet, FPS, Z. Ch. Nitrochem, BZE Belma oraz ZM Kraśnik, co stanowi fundament działalności grupy i jej znaczenie w polskim przemyśle zbrojeniowym.

Aktualne produkty

W ofercie znajdziemy szereg nowoczesnych produktów, które zaspokajają potrzeby zarówno wojska, jak i służb porządkowych.

  • Grom – zaawansowany zestaw rakietowy przeznaczony do obrony przeciwlotniczej,
  • Piorun – kolejny zestaw rakietowy przeciwlotniczy, charakteryzujący się wysoką skutecznością w działaniu,
  • SPIKE-LR – zestaw rakietowy przeznaczony do zwalczania pojazdów opancerzonych,
  • NLPR-70 – niekierowany pocisk rakietowy o kalibrze 70 mm, używany do atakowania celów zarówno nawodnych, jak i naziemnych,
  • Amunicja kalibru 5,45 mm, 5,56 mm, 7,62 × 39 mm, 7,62 × 51 mm, 7,62 × 54R mm; 9 × 18 mm, 9 × 19 mm; 12,7 × 99 mm; 23 × 152B mm; 30 × 173 mm; 35 mm.

Produkty rozwijane

Współpraca z norweskim Kongsbergiem obejmuje realizację innowacyjnego programu dotyczącego naprowadzanej laserem rakiety precyzyjnego rażenia kal. 70 mm. Projekt ten stanowi część większego programu offsetowego, towarzyszącego zakupowi przez polską Marynarkę Wojenną norweskich przeciwokrętowych pocisków manewrujących Kongsberg Defence & Aerospace NSM.

W bliskiej przyszłości zakończą się prace nad amunicją programowalną w kal. 35 × 228 mm, która jest rozwijana do zdalnie sterowanego systemu przeciwlotniczego znanego jako ZSSP-35 Hydra.

Obecnie, trwają także prace we współpracy z fińskim producentem NAMMO nad amunicją 30 × 173 mm. Ten typ amunicji ma zdolność detonacji w określonym punkcie toru lotu i przeznaczony jest do kołowego transportera opancerzonego KTO Rosomak.

Równocześnie, realizowane są działania związane z wdrożeniem produkcji amunicji .338 Lapua Magnum. Ten kaliber jest ukierunkowany na wsparcie broni wyborowej, w tym na karabin Alex-338, produkowany przez OBRSM.

W ramach kooperacji z ITWL, opracowano również 15-lufową wyrzutnię niekierowanych pocisków rakietowych kal. 70 mm, oznaczoną jako WW-15. Wyrzutnia ta została zintegrowana z uzbrojeniem śmigłowca PZL W-3PL Głuszec.

Od grudnia 2009 roku, trwają intensywne prace nad dwustopniową rakietą krótkiego zasięgu. Projekt ten realizowany jest przez Wojskową Akademię Techniczną oraz Zakłady Metalowe Mesko, tak jak również Bumara i Fabrykę Produkcji Specjalnej Gamrat. Innowacyjny produkt, znany pod nazwą Błyskawica, został zaprezentowany na targach MSPO 2012, organizowanych przez Targi Kielce.

Historia

Decyzję o umiejscowieniu fabryki uzbrojenia w Skarżysku-Kamiennej podjęto ze względu na korzyści wynikające z lokalizacji w tzw. trójkącie bezpieczeństwa oraz obecność linii kolejowej, która przechodziła przez tę wówczas niewielką osadę. Oficjalnym dniem rozpoczęcia działalności Państwowej Fabryki Amunicji uznaje się 25 sierpnia 1924 roku.

Od 1934 roku dyrekcję fabryki sprawował inżynier Władysław Jakubowski, który odegrał znaczącą rolę w rozwoju przedsiębiorstwa.

Okres II wojny światowej przyniósł dramatyczne zmiany dla zakładu. Po wkroczeniu Wehrmachtu do Skarżyska, Niemcy wydali obwieszczenie, wzywając miejscową ludność do powrotu do pracy. W efekcie fabrykę przejęły niemieckie firmy: Zakład Nr 1 trafił do firmy HASAG (Hugo Schneider Aktiengesellschaft) z Lipska, a Zakład Nr 3 został przejęty przez firmę Richling, która zajmowała się produkcją zapalników oraz amunicji do karabinu Mauser.

Najwyższy poziom zatrudnienia w zakładach przypadł na lata 50. i 60. XX wieku, kiedy to w fabryce pracowało blisko 22 tysięcy osób. Pracownicy dojeżdżali nawet z miejscowości oddalonych o 100 kilometrów. Przez wiele lat większość latarni ulicznych w Polsce była wyposażona w oświetlenie tej firmy.

W czasie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, kiedy zakład wchodził w skład zjednoczenia Predom, firma produkowała szeroki asortyment, obejmujący między innymi:

  • zamki,
  • rowery,
  • silniki spalinowe do rowerów,
  • szlifierki do łożysk,
  • maszyny włókiennicze i krosna (na licencji firmy Saurer),
  • maszyny do liczenia dla księgowości,
  • kalkulatory elektroniczne,
  • kosiarki konne,
  • przyczepy samochodowe lekkie,
  • oprawy oświetleniowe,
  • elektryczny sprzęt gospodarstwa domowego AGD: maszynki do mięsa i sokowirówki (na licencji firmy Hitachi) z różnorodnymi przystawkami,
  • roboty kuchenne wieloczynnościowe Bartek, RKS i Bauknecht (A2-1, AL2-1, KU-2 – na licencji),
  • kuchnie gazowe,
  • płyty gazowe i gazowo-elektryczne,
  • iskrowniki do motocykla WSK 125,
  • kosiarki przydomowe elektryczne i spalinowe oraz sprzęt rolniczy,
  • serwomechanizmy dla Fiata (do Cinquecento).

Na początku lat 90. XX wieku przedsiębiorstwo przeszło proces restrukturyzacji i prywatyzacji, co skutkowało powstaniem spółek MESKO-ROL oraz MESKO-AGD, które przejęły produkcję maszyn rolniczych oraz sprzętu AGD i robotów do gastronomii. W 1990 roku zakład nawiązał współpracę z holenderską firmą PZ Zweegers & Zonen, co zaowocowało zakupem licencji na wytwarzanie kosiarek rotacyjnych.

Aktualnie firma, wcześniej znana jako Bumar Amunicja, w 2012 roku połączyła się z Fabryką Produkcji Specjalnej (FPS) Sp. z o.o. z Bolechowa, zajmującą się produkcją amunicji większego kalibru oraz rakietowej. W dniu 4 marca 2014 roku nazwę przedsiębiorstwa przywrócono do MESKO Spółka Akcyjna, co miało miejsce w związku z obawami o utratę rynku z powodu rebrandingu, który dezorientował zagranicznych kontrahentów.

Przypisy

  1. Zarząd [online], Mesko [dostęp 08.09.2021 r.]
  2. Mesko. oprawy24.pl. [dostęp 27.03.2021 r.]
  3. Jak powstawała Państwowa Fabryka Amunicji w Skarżysku-Kamiennej, czyli dzisiejsze Mesko [online], ProSkarżysko, 05.05.2018 r. [dostęp 03.11.2020 r.]
  4. wz.88 Tantal – Forgotten Weapons [online], www.forgottenweapons.com [dostęp 25.11.2017 r.]
  5. Gazeta Kielecka: 24 godziny, 1990, R.2, nr 58 (78) – Świętokrzyska Digital Library [online], sbc.wbp.kielce.pl [dostęp 25.01.2019 r.]
  6. Mirosław Stefański: Historia miasta Skarżysko-Kamienna – I Wojna Światowa i międzywojnie. skarzysko24.pl, 18.06.2007 r. [dostęp 28.09.2015 r.]
  7. Strona Mesko-AGD, przedstawiająca ofertę przedsiębiorstwa. [dostęp 12.02.2015 r.]
  8. a b Skarżyski Bumar zmienia nazwę. Wraca do Mesko Spółka Akcyjna. [dostęp 07.12.2014 r.]
  9. Mesko świętuje 90-lecie. [dostęp 07.12.2014 r.]
  10. ZMiana nazwy z Zakłady Metalowe MESKO S.A. na Bumar Amunicja SA [online], mesko.com.pl, 28.09.2011 r. [dostęp 27.11.2011 r.]

Oceń: Mesko

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:22