Ewa Dziekońska, z domu Sędzikowska, to wybitna polska architekt, która urodziła się w 1929 roku w Skarżysku-Kamiennej. Jej osiągnięcia zawodowe są nie tylko źródłem dumy, ale również inspiracją dla wielu pokoleń architektów.
Wśród najważniejszych projektów, w jakich brała udział, znajduje się rotunda dla Panoramy Racławickiej we Wrocławiu, która stanowi jedno z symbolicznych miejsc w polskim krajobrazie kulturowym. Współpraca nad tym monumentalnym dziełem pokazuje umiejętności i kreatywność Ewy Dziekońskiej w dziedzinie architektury.
Życiorys
Ewa Dziekońska to utalentowana architektka, która swoją edukację średnią zakończyła w Brzegu. W 1955 roku ukończyła studia na Wydziale ArchitekturyPolitechniki Wrocławskiej. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Biurze Projektów Budownictwa Wiejskiego z siedzibą we Wrocławiu.
W 1957 roku, razem z mężem, Markiem Dziekońskim, wzięli udział w prestiżowym konkursie na projekt budynku dla Panoramy Racławickiej. Ich praca została nagrodzona pierwszym miejscem. Niestety, realizacja projektu napotkała opóźnienia spowodowane sytuacją polityczną w Polsce, co sprawiło, że budowę rotundy finalizowano dopiero w 1985 roku. Od tego czasu panoramę udostępniono do zwiedzania.
W 1959 roku Dziekońscy przenieśli się do Tychów, gdzie rozpoczęli współpracę z generalnymi projektantami Nowych Tych, w tym z Hanną Adamczewską oraz Kazimierzem Wejchertem. W projekty zaangażowani byli również Maria i Andrzej Czyżewscy oraz Bożena i Janusz Włodarczyk.
Wspólne projekty Dziekońskich obejmowały głównie budynki użyteczności publicznej, takie jak przedszkola, szkoły i obiekty przemysłowe, ale również mieszkalne oraz przestrzenie publiczne. W trakcie współpracy Marek odpowiedzialny był za formę oraz konstrukcję budowli, podczas gdy Ewa koncentrowała się na architektonicznych detalach oraz społecznych aspektach projektów, co czyni ją jedną z pionierek projektowania partycypacyjnego.
W swoim zawodowym życiu Ewa Dziekońska pracowała w Inwestprojekcie, a później w Miastoprojekcie Tychy. Poza architekturą, pełniła także rolę nauczycielki w Zawodowym Technikum Budowlanym w Tychach. W latach 1986–1989 współpracowała z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, skupiając się na projektowaniu domów energooszczędnych.
Ewa angażuje się na rzecz ekologii, stając się aktywną uczestniczką realizacji celów Agendy 21 na poziomie lokalnym. W 1990 roku była współzałożycielką Koła Polskiego Klubu Ekologicznego w Tychach, gdzie pełniła funkcję przewodniczącej przez wiele lat.
Jest również matką Olgierda Dziekońskiego.
Nagrody
Ewa Dziekońska, jako uznana architektka, zdobyła wiele prestiżowych wyróżnień w ciągu swojej kariery. Oto niektóre z jej znaczących osiągnięć:
- W 1957 roku zdobyła I nagrodę w ogólnopolskim konkursie na projekt budynku dla Panoramy Racławickiej, współpracując z Markiem Dziekońskim,
- W 1986 roku przyznano jej Nagrodę Państwową II stopnia za projekt i realizację budynku dla Panoramy Racławickiej, również z Markiem Dziekońskim,
- W 2016 roku otrzymała tytuł „Eko-Kobieta Roku” w województwie śląskim.
Przypisy
- a b Justyna Swoszowska: Ewa i Marek Dziekońscy. Życiorys. Wydawnictwa Instytutu Dokumentacji Architektury BŚ. [dostęp 31.08.2024 r.]
- Panorama Racławicka. Historia. Muzeum Narodowe we Wrocławiu. [dostęp 30.08.2024 r.]
- Historia PKE Koło w Tychach. [dostęp 30.08.2024 r.]
- Kilka pokoleń architektury. Architektura betonowa. [dostęp 31.08.2024 r.]
- Beata Sebzda: Wrocław. Muzeum Panoramy Racławickiej. Narodowy Instytut Dziedzictwa, 10.11.2015 r. [dostęp 30.08.2024 r.]
- Ewa Dziekońska – Eko-Kobieta Roku 2016 i eko-kiermasz dla zdrowia. Tychy. Nasze miasto, 10.10.2016 r. [dostęp 30.08.2024 r.]
- Integrator Roku 2016 i 20-lecie OIPH w Tychach. Tychy. Nasze miasto, 19.01.2017 r. [dostęp 30.08.2024 r.]
- a b c d Marek i Ewa Dziekońscy. Portret filmowy – Kolekcja. Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej. [dostęp 29.08.2024 r.]
- Gabiś 2018, s. 107.
- Gabiś 2018, s. 107?
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Wojciech Gwarek | Sebastian Skuza | Jerzy Banaśkiewicz | Marek JaworskiOceń: Ewa Dziekońska