Wojciech Kazimierz Gwarek, urodzony 13 września 1947 roku w Skarżysku-Kamiennej, to wybitny polski inżynier oraz profesor, który zdobył uznanie w dziedzinie techniki mikrofalowej oraz elektrodynamiki obliczeniowej.
Jego specjalizacja obejmuje szereg innowacyjnych zagadnień technicznych, co czyni go istotną postacią w swoim fachu.
Biografia
Wojciech Gwarek, od 1950 roku osiedlony w Warszawie, swoją edukację rozpoczął w Liceum Ogólnokształcącym nr 49 im. Zygmunta Modzelewskiego, które ukończył w 1965 roku (aktualnie nosi imię J.W. Goethego). Następnie w 1970 roku z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej, gdzie rozpoczął również swoją karierę zawodową.
W latach 1973–1974, jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej, udał się na staż naukowy do Massachusetts Institute of Technology w USA. Tam brał udział w zaawansowanych badaniach związanych z falami milimetrowymi oraz uzyskał tytuł Master of Science in Electrical Engineering. Po powrocie do kraju, Gwarek kontynuował pracę w Instytucie Radiotechniki (obecnie w Instytucie Radioelektroniki i Technik Multimedialnych) Politechniki Warszawskiej, gdzie zostaje do dnia dzisiejszego.
W roku 1994 osiągnął stopień profesora nadzwyczajnego, a w 2000 uzyskał pełny tytuł profesora. W obszarze naukowym Wojciech Gwarek specjalizuje się w technice mikrofalowej oraz elektrodynamice obliczeniowej. Jest autorem około 300 prac naukowych, które zdobyły uznanie w postaci ponad 1000 cytatów w bazie Google Scholar. W uznaniu za swoje osiągnięcia, profesor Gwarek został uhonorowany m.in. nagrodą Prezesa Rady Ministrów oraz tytułem Fellow of the IEEE, a także prestiżową nagrodą IEEE Microwave Pioneer Award.
Dodatkowo, jest współautorem (razem z Tadeuszem Morawskim) znacznego podręcznika zatytułowanego Teoria pola elektromagnetycznego, później przekształconego w Pola i fale elektromagnetyczne, który od 1977 roku stanowi kluczowy materiał dydaktyczny na wydziałach elektroniki wielu polskich politechnik. Równocześnie, profesor aktywnie uczestniczy w międzynarodowym środowisku naukowym, będąc członkiem wielu komitetów naukowych organizujących konferencje zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Jest również członkiem Rady Naukowej Instytutu Technologii Elektronowej w Warszawie.
Działalność pozanaukowa
W 1996 roku Wojciech Gwarek przyczynił się do powstania firmy QWED, w której objął stanowisko prezesa. Firma ta specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanego oprogramowania symulacyjnego o nazwie QuickWave.
Oprogramowanie to zdobyło uznanie na rynku, co potwierdza przyznana mu nagroda European Information Technology Prize w 1998 roku.
Stanowiska
Wojciech Gwarek przez wiele lat pełnił kluczowe role w różnych instytucjach naukowych i badawczych. Od roku 1970 był związany z Politechniką Warszawską, gdzie przez wiele lat zdobywał doświadczenie oraz rozwijał swoje umiejętności.
W latach 1984-1987 pełnił funkcję zastępcy dyrektora w Instytucie Radioelektroniki i Technik Multimedialnych, co pozwoliło mu na kształtowanie kierunku badawczego i edukacyjnego tej jednostki.
Następnie, w okresie 2009-2016, Wojciech Gwarek objął stanowisko kierownika Zakładu Techniki Mikrofalowej i Radiolokacyjnej, gdzie mógł wdrażać innowacyjne rozwiązania i prowadzić ważne projekty w dziedzinie technologii mikrofalowej oraz radiolokacyjnej.
Członkostwa
Wojciech Gwarek jest uznanym ekspertem w swojej dziedzinie i ma na swoim koncie wiele cennych członkostw.
Jednym z najważniejszych jest przynależność do Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), do którego dołączył w 1989 roku, a w 2001 roku uzyskał prestiżowy stopień Fellow.
Dodatkowo, Gwarek jest członkiem Polskiej Akademii Nauk (PAN), w której latach 2011-2014 pełnił funkcję przewodniczącego Sekcji Mikrofal Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji.
Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia
W dorobku Wojciecha Gawrka znajduje się wiele prestiżowych nagród oraz odznaczeń, które świadczą o jego wkładzie w dziedzinę nauki i techniki.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany w 2020 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi otrzymany w 2002 roku,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej, który otrzymał w 2014 roku,
- Nagroda Prezesa Rady Ministrów przyznana w 1999 roku,
- Nagroda Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, która została mu wręczona w latach 1978, 1979 oraz 1981,
- Nagroda Mistrz Techniki uzyskana w 2000 roku,
- IEEE Microwave Pioneer Award,
Ważne publikacje
Ważne osiągnięcia Wojciecha Gwarka obejmują liczne publikacje, które znacząco wpłynęły na rozwój nauki. Wśród nich wyróżnia się dzieło pt. Teoria pola elektromagnetycznego, które zostało napisane we współpracy z Tadeuszem Morawskim w 1977 roku.
Przypisy
- Uhonorowanie pracowników Politechniki Warszawskiej [online], www.prezydent.pl [dostęp 03.10.2020 r.] (pol.).
- M.P. z 2020 r. poz. 955
- M.P. z 2002 r. nr 38, poz. 599
- Laureaci nagród Prezesa Rady Ministrów za rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową i naukowo-techniczną za rok 1998 – wyróżnieni w 1999 roku. Komitet Badań Naukowych. [dostęp 12.12.2016 r.]
- 2001 MTT-S Awards. IEEE. [dostęp 12.12.2016 r.]
- 2011 PIONEER AWARD. IEEE Microwave Theory & Techniques Society. [dostęp 12.12.2016 r.]
- Pola i fale elektromagnetyczne. Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej. [dostęp 12.12.2016 r.]
- Członkowie Rady. Instytut Technologii Elektronowej. [dostęp 12.12.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Sebastian Skuza | Jerzy Banaśkiewicz | Marek Jaworski | Ewa DziekońskaOceń: Wojciech Gwarek