Jerzy Wojciech Banaśkiewicz to postać, która na trwałe wpisała się w historię Polski. Urodził się 22 kwietnia 1937 roku w Skarżysku-Kamiennej i zmarł 6 lutego 2011 roku w Radomiu. Był nie tylko polskim księdzem, lecz także protonotariuszem apostolskim, poetą oraz duszpasterzem akademickim.
W ciągu swojej działalności Banaśkiewicz współorganizował pomoc dla rodzin represjonowanych w okresie PRL, pełniąc także funkcję kapelana radomskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Jego zaangażowanie w życie społeczne i religijne było widoczne również w kontekście pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, w których aktywnie uczestniczył i które współorganizował.
W latach 1998-2011 pełnił funkcję dziekana dekanatu Radom-Południe, a także był proboszczem parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus na radomskich Borkach. Jego praca i oddanie dla lokalnej wspólnoty pozostawiły trwały ślad w sercach wielu ludzi.
Życiorys
W roku 1961 Jerzy Banaśkiewicz uzyskał dyplom Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Sześć lat później, w 1967 roku, ukończył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na wydziale Filozofii Chrześcijańskiej. Dnia 27 maja 1961 roku przyjął święcenia kapłańskie w sandomierskiej katedrze. W latach 1961-1963 pełnił funkcję wikariusza w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Garbatce-Letnisko, a następnie, w okresie 1967–1969, w parafii św. Trójcy w Starachowicach. Od 1969 do 1998 roku pracował w parafii Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.
W latach 1976–1981 podejmował działania mające na celu organizację pomocy dla represjonowanych i ich rodzin w Radomiu. Dzieci szesnaście lat później, od 1979 do 1985 roku, wprowadzał Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej w lokalnych kościołach. W okresie od sierpnia 1980 do 1985 roku był również kolporterem niezależnych publikacji, takich jak „Strajkowy Biuletyn Informacyjny «S»”, „Tygodnik Solidarność” oraz „Biuletyn Informacyjny Gdańskiego Komitetu Obrony za Przekonania”.
W 1981 roku Banaśkiewicz był jednym z założycieli Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu, gdzie pełnił rolę kapelana. W okresie od 26 października do 13 grudnia 1981 roku angażował się w strajk studencki w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu jako duszpasterz strajkujących, wspierając duchowo i materialnie rodziny uwięzionych. Do 1 stycznia 1982 roku udało mu się zorganizować msze święte z informacjami o osobach przetrzymywanych przez władze.
W roku 1983 prowadził współorganizację spotkań Jana Pawła II z młodzieżą na Jasnej Górze. Brał także udział w przygotowaniach do pielgrzymek Ojca Świętego do Polski w 1987 oraz 1991 roku. W latach 1982–1983 prowadził kolportaż podziemnych wydawnictw, z działalnością głównie w Ośrodku Odosobnienia w Warszawie-Białołęce oraz Piaskach w Kielcach-Piaskach.
Banaśkiewicz wspierał także działalność Komitetu Pomocy Internowanym oraz Komitetu Pomocy Aresztowanym. Do 1985 roku brał udział w organizacji Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, gdzie wygłaszał homilie podczas mszy rocznicowych, takich jak 3 maja, 11 listopada oraz w wydarzeniach Czerwca 1976 roku. Do 1990 roku organizował pomoc żywnościową i medyczną dla represjonowanych, opierając się na darach z kraju i zagranicy.
Współpracował także z diecezjalną rozgłośnią Radio AVE, gdzie prowadził autorską audycję „Światło i sól. Ewangelia dziś”. W latach 1995–2000 wydał cztery tomy konferencji radiowych, które były emitowane na antenie Katolickiego Radia Ave. W 1985 roku przyjął obowiązki pracownika naukowo-dydaktycznego w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, a w 1998 roku został dziekanem dekanatu Radom-Południe oraz proboszczem parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Borkach w Radomiu.
Jerzy Banaśkiewicz zmarł 6 lutego 2011 roku, o godz. 9:57. Jego pogrzeb odbył się w dniach 8 i 9 lutego w kościele św. Teresy, w którym uczestniczyły tłumy wiernych oraz 240 księży. Pierwszą część ceremonii prowadził bp Adam Odzimek, w asyście biskupów: Henryka Tomasika, Stefana Siczka oraz biskupa-seniora Edwarda Materskiego, który wygłosił homilię. Drugiego dnia miała miejsce msza pogrzebowa oraz eksportacja na cmentarz przy ul. Limanowskiego, gdzie ciało pochowano w grobowcu obok ks. Andrzeja Łukasika – pierwszego proboszcza parafii na Borkach. Mszy przewodniczył bp Henryk Tomasik, a homilię wygłosił bp Stefan Siczek.
Po śmierci, ksiądz infułat Jerzy Banaśkiewicz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W dniu 8 października 2012 roku, w radomskiej katedrze miała miejsce premiera filmu „Ksiądz – Przyjaciel – Poeta”, który opowiadał o życiu ks. Banaśkiewicza. Film, stworzony przez Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, jest unikalną podróżą, którą każdy zaproszony gość odczuwa indywidualnie, nawiązując do wspomnień z osobą księdza Banaśkiewicza.
Poezja
Jerzy Banaśkiewicz jest autorem niezwykle interesujących książek, takich jak Zapisane liryką wydana w 2005 roku oraz Za ziemią Boga zatęsknisz z 2007 roku. Jego twórczość poetycka wywołuje liczne emocje i skłania do głębszej refleksji. O poezji ks. Banaśkiewicza Roman Brandstaetter stwierdził, że jest ona rezultatem spotkania liryki z filozofią, co owocuje stworzeniem kolekcji zniewalających, subtelnych fresków.
Charakterystyczne dla jego utworów są pastelowe tonacje, które choć na pierwszy rzut oka wydają się delikatne, kryją w sobie intensywny, gorący żywioł poetycki. Takie zestawienie sprawia, że poezja Banaśkiewicza jest nie tylko estetycznie piękna, ale także bogata w głębsze znaczenia i emocje, które poruszają i inspirują czytelników.
Przypisy
- Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. radom.pl. [dostęp 22.12.2013 r.]
- M.P. z 2011 r. nr 42, poz. 455
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Marek Jaworski | Ewa Dziekońska | Wojciech Gwarek | Sebastian SkuzaOceń: Jerzy Banaśkiewicz