UWAGA! Dołącz do nowej grupy Skarżysko-Kamienna - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Zbigniew Książek


Zbigniew Tadeusz Książek, urodzony w 1954 roku w Skarżysku-Kamiennej, to postać znana w polskim środowisku literackim jako scenarzysta i poeta.

Jego twórczość charakteryzuje się różnorodnością tematów, które porusza w swoich utworach.

Życiorys

Zbigniew Książek to utalentowany autor tekstów piosenek, który ma na koncie współpracę z wieloma znanymi artystami. Wśród jego współpracowników znajdują się m.in. Zbigniew Wodecki, Ryszard Rynkowski, Andrzej Zaucha oraz zespół Brathanki. Książek jest także cenionym twórcą, który związał się z Piwnicą pod Baranami, jednym z najważniejszych ośrodków kultury w Krakowie.

Jego talent aktorski i reżyserski ujawniał się również w teatrze, gdzie jego sztuki reżyserowali m.in. Márta Mészáros (w przedstawieniu „Urodziny mistrza”), Krzysztof Jasiński (w „Sztuce kochania”) oraz Igor Michalski (w „Scenach miłosnych dla dorosłych”). Oprócz literatury, Zbigniew Książek jest również autorem wielu scenariuszy filmów animowanych, takich jak „Żeby inaczej pięknie raczej”, „Biały Pies” oraz „Dla Noemi”. Dzieci z kolei mogą cieszyć się jego dobranockami, a także spektaklem „Groble, Groble, czyli Piotra Skrzyneckiego opowieść o żywych i umarłych”.

W jego dorobku znajdują się również powieści oraz wiersze dla najmłodszych, w tym takie pozycje jak „Królestwo zielonej polany” i „Pioseneczki dla moich siostrzeńców”. Współpraca z kompozytorem Piotrem Rubikiem przyniosła mu uznanie, owocując m.in. Tryptykiem Świętokrzyskim, który składa się z trzech dzieł: „Świętokrzyska Golgota”, „Tu Es Petrus” oraz „Psałterz Wrześniowy”. Ponadto stworzył utwór „Zakochani w Krakowie” z okazji 750-lecia lokacji Krakowa oraz oratorium „Psalmy z Podlasia”, będące refleksją o życiu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

W 2007 roku nawiązał współpracę z Bartłomiejem Gliniakiem, której efektem są m.in.: „Siedem Pieśni Marii” dla sanktuarium w Leśniowie (platynowa płyta), „Listy z Placu Zgody” upamiętniające 70. rocznicę utworzenia getta w Kielcach oraz „Oratorium kalwaryjskie” (złota płyta). W 2011 roku znowu połączył siły z Piotrem Rubikiem, co zaowocowało albumem „Opisanie świata”. Książek ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, w tym wyróżnienia z takich wydarzeń jak Studencki Festiwal Piosenki (1979), Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu oraz Festiwal Jedynki w Sopocie.

Przypisy

  1. „Psalmy z Podlasia” w hołdzie bł. ks. Jerzemu Popiełuszce [online], TVP3 Białystok, 11.09.2022 r. [dostęp 12.09.2022 r.]
  2. Złote płyty CD przyznane w 2010 roku [online], ZPAV [dostęp 19.01.2021 r.]
  3. Platynowe płyty CD przyznane w 2008 roku [online], ZPAV [dostęp 30.07.2020 r.]

Oceń: Zbigniew Książek

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:20