Kościół Świętego Józefa Oblubieńca to piękna drewniana budowla parafialna, zlokalizowana w Skarżysku-Kamiennej, w regionie województwa świętokrzyskiego.
Świątynia znajduje się w przy ulicy Legionów, w malowniczej dzielnicy znanej jako Bzin.
Historia
Świątynia została wzniesiona w 1928 roku, zrealizowana na podstawie projektu autorstwa Waleriana Wołodźki.
Budowa i wyposażenie
Świątynia, która znajduje się w Skarżysku-Kamiennej, jest budowlą drewnianą o charakterystycznej konstrukcji słupowo-ramowej. Niekierunkowa forma budynku sprawia, że jego architektura wyróżnia się w lokalnym krajobrazie. Wnętrze nawy podzielone jest na dwie części: szerszą trójnawową oraz węższą jednonawową, która z kolei zawiera dwie boczne przybudówki. Małe prezbiterium, o trójkątnym zamknięciu, utrzymuje po bokach zakrystię oraz skarbczyk.
W przedniej części nawy znajduje się kruchta, która wprowadza do świątyni. Dach budynku, pokryty ocynkowaną blachą, zwieńczony jest ośmiokątną wieżyczką, która pełni rolę sygnaturki. Wieżyczka ta jest zakończona pięknym, baniastym hełmem blaszanym z latarnią. Wnętrze kościoła zdobią otynkowane ściany, a przestrzeń nawy podzielona jest przez dwa rzędy murowanych kolumn. Sklepienie nad nawą i prezbiterium ma trapezoidalny kształt i stosunkowo zróżnicowaną wysokość, natomiast nad bocznymi nawami sklepienie jest płaskie.
Organy
Instrument muzyczny, znaczony długoletnią historią, został skonstruowany przez Wacława Biernackiego. Organy te pierwotnie znajdowały się w drewnianym kościółku, obok obecnej budowli. Po wybudowaniu nowej, murowanej świątyni, instrument został starannie przeniesiony, a podczas tej operacji przeprowadzono generalny remont. W skład organów wchodzi elektryczna dmuchawa firmy Laukhuff.
Prospekt organów prezentuje symetryczny układ, a ich wnętrze zawiera piszczałki głosu Oktawbas 8’, które obsługiwane są poprzez klawiaturę nożną. W organach zamontowano kontuar wolnostojący, co pozwala grającemu zajmować pozycję bokiem do ołtarza. Stan techniczny instrumentu jest bardzo dobry, a jego traktu jest w pełni sprawna, co pozwala na wykonanie utworów w odpowiedniej tonacji.
Organy oferują łącznie 11 głosów, dwa manuały oraz klawiaturę nożną. Traktura gry oraz traktura rejestrów wykorzystuje system pneumatyczny.
- Manuał I: Pryncypał 8′, Flet koncertowy 8′, Gamba 8′, Oktawa 4′, Mixtura 2′,
- Manuał II: Gedakt 8′, Aeolina 8′, Vox coelestis 8′, Flet 4′,
- Pedał: Subbas 16′, Oktawbas 8′.
Przypisy
- a b c d e Kazimierz Salik: Skarżysko-Kamienna: Kościół św. Józefa. Polskie Wirtualne Centrum Organowe, 27.07.2009 r. [dostęp 26.02.2015 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Skarżysku-Kamiennej | Kościół św. Józefa Oblubieńca w Skarżysku-Kamiennej (nowy) | Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skarżysku-Kamiennej | Bazylika Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej | Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Skarżysku-Kamiennej | Kościół św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej | Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Skarżysku-Kamiennej | Kościół Najświętszego Serca Jezusa w Skarżysku-Kamiennej | Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej | Parafia św. Brata Alberta w Skarżysku-KamiennejOceń: Kościół Świętego Józefa Oblubieńca w Skarżysku-Kamiennej