Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej jest ważnym ośrodkiem religijnym w tym malowniczym mieście. Jest to rzymskokatolicka wspólnota, która odgrywa kluczową rolę w życiu duchowym lokalnej społeczności.
W ramach struktur Kościoła, parafia ta należy do dekanatu skarżyskiego, który znajduje się w diecezji radomskiej. Dzięki temu, parafia jest częścią szerszej sieci wspólnot religijnych, które współpracują na rzecz promowania wartości chrześcijańskich oraz organizacji różnych inicjatyw społecznych i religijnych.
Historia
Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej została założona 25 stycznia 1986 roku, z inicjatywy biskupa Edwarda Materskiego. W tym samym roku, dzięki staraniom ks. Stanisława Nowakowskiego oraz ks. Adama Radzimirskiego, rozpoczęto budowę tymczasowej kaplicy. Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Ostrobramskiej, którego projekt powstał w pracowni architekta Zbigniewa Grządzieli oraz konstruktora Bogdana Cioka z Kielc, zbudowano w latach 1988–1995 pod nadzorem ks. Jerzego Karbownika. Powstanie tej budowli było możliwe dzięki funduszom zebranym od parafian oraz Polonii z USA, Kanady i Anglii.
W pierwotnych zamierzeniach, kościół miał być repliką Ostrej Bramy z Wilna, co miało szczególne znaczenie dla wielu Wilnian, którzy byli zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny. Pierwsza Msza Święta w kaplicy odbyła się 22 października 1989 roku i została celebrowana przez kardynała Henryka Gulbinowicza. Kościół uzyskał sakralny status w 1995 roku, kiedy to został konsekrowany przez kardynała Józefa Glempa.
Struktura kościoła jest trójnawowa, a kaplica ma styl nawiązujący do Ostrej Bramy w Wilnie. W jej ołtarzu ulokowana jest kopia obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej, stworzona przez artystów malarzy Izabelę Borkowską oraz Władysława Markiewicza w 1989 roku. W 1997 roku Matka Boża Ostrobramska otrzymała tytuł Patronki Skarżyska. Koronacja jej obrazu miała miejsce 2 lipca 2005 roku, dokonaną przez kardynała Henryka Gulbinowicza. W 2014 roku, decyzją Stolicy Apostolskiej, kościół został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej.
W parafii do 2017 roku pracowały Karmelitanki Dzieciątka Jezus, a ostatnią przełożoną była s. mgr Donancja Mlicka. Obecnie na terenie parafii działają siostry kapucynki, z s.mgr Magdaleną Flor, która jest pierwszą przełożoną kapucynek w Skarżysku-Kamiennej.
Kościół
Warto zwrócić szczególną uwagę na bazylikę, która jest centralnym punktem duchowym w regionie. Znajduje się ona w Skarżysku-Kamiennej, a jej historia jest bogata i fascynująca. Artykuł na temat tej niezwykłej świątyni można znaleźć pod tym linkiem: Bazylika Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.
Terytorium
Obszar tej parafii obejmuje szereg ulic, w tym Armii Krajowej, Gajowa, Grabowa, Grottgera, Kochanowskiego, Konarskiego, Łowiecka, Moniuszki, Norwida, Orla, Piłsudskiego, Ks. Popiełuszki, Powstańców Warszawy, Pułaskiego, Sezamkowa, Sienkiewicza, Spółdzielcza, Stokowa, Świętokrzyska, Wiejska, Wileńska i Wyspiańskiego.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej | Kościół Świętego Józefa Oblubieńca w Skarżysku-Kamiennej | Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Skarżysku-Kamiennej | Kościół św. Józefa Oblubieńca w Skarżysku-Kamiennej (nowy) | Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skarżysku-Kamiennej | Bazylika Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej | Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Skarżysku-Kamiennej | Kościół św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej | Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Skarżysku-Kamiennej | Kościół Najświętszego Serca Jezusa w Skarżysku-KamiennejOceń: Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej