Parafia św. Brata Alberta, zlokalizowana w Skarżysku-Kamiennej, jest istotną jednostką rzymskokatolicką, która odgrywa ważną rolę w społeczności lokalnej.
Ta parafia przynależy do dekanatu skarżyskiego w ramach diecezji radomskiej, co podkreśla jej związki z większą strukturą kościelną.
Zasięg parafii
Parafia św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej obejmuje znaczny obszar, na który składają się mieszkańcy różnych ulic w tym mieście. Wierni, którzy należą do tej wspólnoty, zamieszkują w szczególności w następujących lokalizacjach:
- Bankowej,
- Fałata,
- Górniczej (nr 16-18),
- Jagiellońskiej,
- Kopernika (nr 1-59),
- Kosmonautów,
- Kossaka,
- Lotniczej,
- Małowicza,
- Niepodległości (nr 103-133, 84-98),
- Pułaskiego (nr 25-37, 26-35),
- Rejowskiej (nr 51-81, 22-109),
- Sezamkowej (nr parzyste),
- Sokola,
- Spornej (nr parzyste),
- Spółdzielczej (nr 29-101, 46-89),
- Szydłowieckiej,
- Wasilewskiego,
- Wiejskiej (nr 20-154, 41),
- Zielnej,
- Żeromskiego (nr 58-66, 45, 47),
- Żwirki i Wigury (nr 5).
Wspólnota ta jest zróżnicowana, co odzwierciedla bogactwo duchowe i społeczne parafii.
Historia
Parafia została ustanowiona 1 sierpnia 1983 roku przez biskupa Edwarda Materskiego.
Kościół
Kościół poświęcony Świętemu Bratu Albertowi w Skarżysku-Kamiennej został wzniesiony na podstawie projektu architekta Józefa Bartosa oraz konstruktora Bogdana Ciołka w okresie lat 1986–1993, pod kierownictwem ks. Mariana Mężyka. Uroczysta konsekracja miała miejsce 13 czerwca 1993 roku, kiedy to świątynię poświęcił biskup Edward Materski. Budowla jest stworzona z czerwonej cegły i przyjmuje kształt stylizowanego krzyża, jego ramiona boczne tworzą kaplice poświęcone Matce Bożej Częstochowskiej oraz św. Katarzynie. Całość dekoracji kościoła została zaprojektowana przez inżyniera Stanisława Bąkowskiego z Warszawy.
Organy
Instrumenty muzyczne, które możemy znaleźć w tej świątyni, zostały wytworzone przez renomowaną firmę Walcker w 1959 roku, pierwotnie dla jednego z kościołów ewangelickich usytuowanego w Norymberdze. W roku 2002 organy te trafiły do Skarżyska-Kamiennej, dzięki staraniom firmy organmistrzowskiej Mariana Majchera. Montaż realizował Andrzej Ragan pochodzący z Włocławka. Instrument ten zalicza się do grupy organów 26-głosowych, które wyposażone są w dwa manuały oraz jedną klawiaturę nożną. Przekazywanie sygnałów przy grze oraz rejestracji opiera się na mechanizmie traktury, a przełączniki rejestrów przyjmują postać drewnianych kołków cięgłowych.
Dyspozycja organów
Organy są wyposażone w następujące głosy:
- tremulant dla drugiego manuału,
- połączenie między manuałami I i II,
- połączenie między manuałem I i klawiaturą pedałową,
- połączenie między manuałem II i klawiaturą pedałową.
Proboszczowie
Lista proboszczów Parafii św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej przedstawia się następująco:
- 1983–2017 – ks. kan. Marian Mężyk,
- 2017–nadal – ks. kan. Artur Fura.
Przypisy
- a b c Historia parafii [online], Parafia rzymskokatolicka pw. św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej [dostęp 03.08.2022 r.]
- a b c Opis organów z kościoła parafialnego pw. św. Brata Alberta
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Świętego Józefa Oblubieńca w Skarżysku-Kamiennej | Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Skarżysku-Kamiennej | Kościół św. Józefa Oblubieńca w Skarżysku-Kamiennej (nowy) | Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skarżysku-Kamiennej | Bazylika Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej | Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Skarżysku-Kamiennej | Kościół św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej | Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Skarżysku-Kamiennej | Kościół Najświętszego Serca Jezusa w Skarżysku-Kamiennej | Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-KamiennejOceń: Parafia św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej