Jerzy Aleksander Juszkiewicz, znany również pod pseudonimem Leliwa, był postacią o niezwykle interesującym życiorysie. Urodził się 11 listopada 1925 roku w Skarżysku-Kamiennej, a swoje życie zakończył 12 lipca 2016 roku w Warszawie.
W trakcie swojej kariery wojskowej, Juszkiewicz pełnił funkcję majora Wojska Polskiego. Jego służba nie ograniczała się jedynie do działalności wojskowej w czasie pokoju. Był również uczestnikiem II wojny światowej, w której brał aktywny udział. Po zakończeniu konfliktu, znalazł się w środowisku podziemia antykomunistycznego w latach 1944–1948, walcząc o wartości, w które wierzył.
Jako d działacz kombatancki, Jerzy Juszkiewicz pozostawił po sobie niezatarte ślady, budując swoją legendę i przyczyniając się do pamięci o wydarzeniach tamtych czasów.
Życiorys
Jerzy Juszkiewicz przyszedł na świat 11 listopada 1925 roku w Skarżysku-Kamiennej, gdzie spędził swoje dzieciństwo. W lutym 1943 roku, z pełnym zapałem, wstąpił do grupy dywersyjno-sabotażowej, działając w strukturach Armii Krajowej na terenie Pionek w Obwodzie Kozienice Okręgu Radomsko-Kieleckiego. To był zaledwie początek jego zaangażowania w walkę o wolność Polski.
W wrześniu 1945 roku awansował na zastępcę kierownika komórki wywiadowczej „Syrena-Wisła”, która funkcjonowała w ramach Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Jego działania w wywiadzie były kluczowe w trudnych czasach powojennych. Jednak jego aktywność nie przeszła bez echa — w lutym 1948 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa.
W niewoli, na Rakowieckiej w Warszawie, Juszkiewicz był torturowany, co miało na celu wymuszenie zeznań. Po ciężkich przejściach, został skazany na piętnaście lat pozbawienia wolności. Jego los odmienił się w listopadzie 1956 roku, gdy po ośmiu latach kary został zwolniony w wyniku amnestii.
Po powrocie do życia cywilnego, Juszkiewicz zaangażował się w działalność w organizacjach kombatanckich. Pełnił m.in. funkcję kanclerza Kapituły Krzyża Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Ponadto, był prezesem Rady Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, a także wiceprezesem Zarządu Obwodu Warszawa Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Jego działalność na rzecz byłych żołnierzy i historii Polski była nie do przecenienia.
Odznaczenia
Jerzy Juszkiewicz otrzymał szereg wyróżnień i odznaczeń, które są dowodem jego zaangażowania oraz poświęcenia dla kraju. Należą do nich między innymi:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”,
- Medal „Pro Patria”,
- Medal „Pro Memoria”,
- inne odznaczenia.
Przypisy
- Jan Józef Kasprzyk: Nekrolog śp. Jerzego Juszkiewicza. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, 20.07.2016 r. [dostęp 12.02.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Mirosław Erbel | Kazimierz Głowacki (wojskowy) | Michał Domaradzki | Witold Poinc (kapitan żeglugi wielkiej) | Mieczysław Bigoszewski | Jerzy Wojnowski | Tadeusz Matejszczak | Władysław Marcinkowski (1906–1996) | Mieczysław Fader | Kazimierz BilskiOceń: Jerzy Juszkiewicz