Mieczysław Fader


Mieczysław Fader to postać, której biografia jest przykładem tragicznych losów wielu ofiar II wojny światowej. Urodził się 6 października 1896 roku w Skarżysku-Kamiennej, gdzie spędził swoje młodzieńcze lata, budując swoją przyszłość oraz karierę zawodową. W swojej zawodowej ścieżce osiągnął stanowisko starszego przodownika Policji Państwowej, co świadczy o jego oddaniu i odpowiedzialności w służbie publicznej.

Niestety, Fader stał się jedną z wielu niewinnych ofiar zbrodni katyńskiej, tragicznej zsyłki, która dotknęła wielu polskich obywateli. Jego życie zakończyło się w 1940 roku w Kalininie, a pamięć o nim i innych ofiarach pozostaje w zbiorowej świadomości jako przypomnienie o historii, która nie powinna zostać zapomniana.

Życiorys

Mieczysław Fader przyszedł na świat 6 października 1896 roku w Skarżysku-Kamiennej, w rodzinie Aleksandra oraz Felicji. Żyjąc z żoną Jadwigą z Leśkiewiczów oraz trójką dzieci, osiedlili się w Starachowicach, przy ulicy Kilińskiego. Jego kariera w Policji Państwowej rozpoczęła się w 1919 roku, a w 1933 roku pełnił służbę w Komendach Powiatowych w Wierzbniku oraz Starachowicach, osiągając stopień starszego przodownika.

Wrzesień 1939 roku okazał się dla niego krytyczny – razem z innymi funkcjonariuszami policji został ewakuowany na wschodnie tereny Polski. W trakcie tej ewakuacji Mieczysław Fader pełnił rolę komendanta grupy ewakuacyjnej. Po brutalnej napaści Związku Sowieckiego na Polskę oraz subsequent capitulation, trafił do niewoli sowieckiej. Najpierw przebywał jako jeniec w obozie w Starobielsku, a następnie przeniesiono go do obozu w Ostaszkowie.

Wiosną 1940 roku jego tragiczny los doprowadził go do Tweru (wówczas Kalinin), gdzie został zamordowany razem z blisko 6300 innymi funkcjonariuszami Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej oraz Straży Więziennej. Ich ciała były przetrzymywane w obozie w Ostaszkowie. Ostatecznie Mieczysław Fader spoczął w jednej z wielu zbiorowych mogił, znajdujących się w pobliżu miejscowości Miednoje. Obecnie jego ciało znajduje się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

Na mocy postanowienia nr 112-52-07 Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, wydanego 5 października 2007 roku, Mieczysław Fader został awansowany pośmiertnie na stopień aspiranta Policji Państwowej. Oficjalne ogłoszenie tego awansu miało miejsce 10 listopada 2007 roku w Warszawie, podczas uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.

Odznaczenia i upamiętnienia

Mieczysław Fader został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 roku na mocy zarządzenia Ministra Spraw Wojskowych rządu emigracyjnego, datowanego na 1 stycznia 1986 roku.

Jego pamięć jest pielęgnowana w różnych miejscach, w tym na tablicy upamiętniającej oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej – ofiary Katynia, która znajduje się w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętej Trójcy przy ulicy Kościelnej w Starachowicach.

Oprócz tego, możemy znaleźć nazwisko Fadera na imiennej tablicy w bazylice Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej oraz na pomniku poświęconym ofiarom zbrodni katyńskiej z 1940 roku, który usytuowany jest w Starachowicach.

Warto również zauważyć, że jest on jednym z jedenastu oficerów, którzy zostali uhonorowani Dębami Pamięci, które posadzono w 2010 roku w Skarżysku-Kamiennej.

Przypisy

  1. Pomnik poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej z 1940 r. i ofiarom tragedii Smoleńskiej z 2010 r., Portal Starachowice.eu.
  2. Tablica pamiątkowa w hołdzie ofiarom Katynia. mzk.starachowice.eu.
  3. Dęby Pamięci, Portal TSK24.pl.
  4. Grzegorz Małkus, „17 września 1939 – Pamiętamy”, Portal Dzień Dobry Skarżysko-Kamienna.
  5. „W Skarżysku wyrosną katyńskie drzewa”, Echo Dnia Świętokrzyskie.
  6. Skarżysko uczciło bohaterów. um.skarzysko.pl.
  7. Katyń 1940 – Lista katyńska / Tablica Mieczysława Fadera, Portal IPN.
  8. Lista osób zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje mianowanych pośmiertnie na wyższe stopnie, Policja.pl.
  9. Zarządzenie Ministra Spraw Wojskowych w sprawie nadania odznaki pamiątkowej „Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939 r.”, Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej nr 2, 10.04.1986 r.
  10. Katalog wystawy Katyń 1940-2010, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach.
  11. Adam Brzeziński, „Starachowiccy katyńczycy”, Gazeta Starachowicka.
  12. Lista funkcjonariuszy, Portal Policja Państwowa.

Oceń: Mieczysław Fader

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:25