Jerzy Wojnowski, znany pod pseudonimem „Motor”, to postać o niezwykłej historii, która wpisała się w karty polskiej wojskowości. Urodził się 17 września 1915 roku w Skarżysku-Kamiennej, gdzie spędził swoje wczesne lata. Jego życie zakończyło się tragicznie 28 stycznia 1944 roku, w rejonie Przełęczy Witosławskiej.
W okresie II wojny światowej, Jerzy Wojnowski pełnił funkcję podporucznika w Wojsku Polskim, a także działał jako agent wywiadu niemieckiego. Jego zasługi na polu walki przyniosły mu odznaczenie Krzyżem Walecznych, co jest dowodem na jego odwagę i poświęcenie podczas zawirowań wojennych.
Życiorys
Jerzy Wojnowski był synem Bronisława Wojnowskiego i Marii Kowalskiej. Jego edukacja zakończyła się sukcesem, gdy zdobył tytuł absolwenta Szkoły Podchorążych Rezerwy Saperów, która mieściła się w Centrum Wyszkolenia Saperów w Twierdzy Modlin. Po ukończeniu szkoły, awansował na stopień kaprala podchorążego rezerwy. Wkrótce po tym z żoną osiedlił się w Brześciu nad Bugiem, gdzie podjął pracę jako szofer w nadleśnictwie Brześć.
W obliczu zbliżającej się wojny, Wojnowski wstąpił do Wojska Polskiego jako ochotnik. W czasie wojny obronnej w 1939 roku brał udział w walkach w rejonie Brześcia i Żabinki. Jego zaangażowanie w obronę ojczyzny było widoczne i nie pozostało niezauważone.
W okresie okupacji niemieckiej, Jerzy aktywnie zaangażował się w działalność konspiracyjną, związał się z organizacją narodową w Brześciu, którą kierował Zbigniew Słonczyński. W 1942 roku, organizacja ta została podporządkowana kapitanowi Alfredowi Paczkowskiemu. W roku 1943 uczestniczył w znanej akcji na więzienie w Pińsku, która była dowodzona przez porucznika Jana Piwnika. Za tę działalność został odznaczony Krzyżem Walecznych.
Jednakże, los Wojnowskiego zmienił się drastycznie, gdy ustalono, że był on agentem gestapo pod pseudonimem Garibaldi. Został aresztowany przez porucznika Eugeniusza Kaszyńskiego Nurta podczas uwięzienia na kwaterze w Milejowicach. Po brutalnym przesłuchaniu, przyznał się do współpracy z gestapo. W wyniku wydanego rozkazu przez generała Nila, Jerzy Wojnowski został rozstrzelany 28 stycznia 1944 roku, tuż przy drodze prowadzącej na Przełęcz Witosławską, a wyrok wykonał Tomasz Waga ps. Szort.
Przypisy
- a b Likwidacja agenta gestapo w szeregach AK ppor. Jerzego Franciszka Wojnowskiego "Motora" [online], wokol-ponurego.blogspot.com [dostęp 09.07.2020 r.]
- Kacper Śledziński - Cichociemni. Elita polskiej dywersji. Wydawnictwo Znak, Kraków, 2012, s. 301.
- Cezary Chlebowski 1985, s. 42-46.
- Cezary Chlebowski 1985, s. 9.
- Cezary Chlebowski 1985, s. 78-82.
- Cezary Chlebowski 1985, s. 408-415.
- Pola i miejsca 2014, s. 314.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Tadeusz Matejszczak | Władysław Marcinkowski (1906–1996) | Mieczysław Fader | Kazimierz Bilski | Jerzy Juszkiewicz | Mirosław Erbel | Kazimierz Głowacki (wojskowy) | Michał Domaradzki | Witold Poinc (kapitan żeglugi wielkiej) | Mieczysław BigoszewskiOceń: Jerzy Wojnowski